Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Heisler Andrástól viszont nem várta, hogy közös nyilatkozatban áll ki a vallási jelképek meggyalázása ellen.
Maximálisan szolidáris vagyok Pápai Gáborral, aki egy két közszereplőt – Jézus Krisztust és Müller Cecíliát – ábrázoló, még áprilisban megjelent karikatúrájával váltotta ki egyrészt a NER-közeli propaganda, másrészt számos egyház tiltakozását – írja közösségi oldalán Szegő Péter.
Emlékezetes, Szegő október végén hatalmas botrányt kiváltó posztban „kérte meg” Müller Cecília országos tiszti főorvost, hogy közszerepléseikor ne viseljen keresztet nyakában – mindezt a templomi lefejezéses franciaországi terrortámadás másnapján.
A mostani ügy főszereplője Müller Cecília, valamint a kereszténység. Történt ugyanis még áprilisban, hogy a Népszava karikatúrát közölt az tisztifőorvosról, amelyen a kereszten haldokló Jézusnak azt mondja: „Alapbetegsége függőséget okozott”.
A kisebb-nagyobb felháborodás – ami tavasszal elült – novemberben elemi erővel tért vissza, amikor a baloldali lap karikaturistája
ezért a művéért megkapta a szakma egyik díját.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezető-helyettese, Vejkey Imre – aki egyben az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának elnöke – időközben személyiségi jogi pert indított az alaptörvény és a polgári törvénykönyv alapján a Jézust gúnyoló karikatúra és annak szövege miatt.
Január közepén volt a perfelvételi, majd elsőfokú tárgyalása a KDNP-s politikus által benyújtott keresetnek. Vejkey Imre a Vasárnap.hu megkeresésére elmondta, felperesként egy árva szót sem szólhatott a tárgyaláson. A politikus hangsúlyozta: dr. Gál Zsófia Lívia bírónő az arcába mosolygott, és azt mondta, a Népszavában megjelent karikatúra jópofa, az átlag magyar állampolgár viccként fogja fel. „Egyrészt én nem az átlag magyar állampolgár, hanem a keresztény közösség nevében indítottam keresetet, másrészt a bírónő honnan tudja, hogy mit gondol az átlag magyar állampolgár? Meggyőződésem, hogy ez a gúnyrajz nemcsak a keresztényeket, hanem minden jóérzésű magyar embert felháborít” – hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus.
A bírónő végül elutasította a KDNP-s politikus keresetét, az elsőfokú ítélet értelmében még Vejkey Imrének kell fizetnie a Népszavának. „A bíróság elsőfokú döntésének üzenete egyértelmű: ma Magyarországon büntetlenül lehet a keresztényeket gyalázni” – hangsúlyozta Vejkey Imre, hozzátéve:
Az eset kapcsán a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának Szövetsége az alábbi rövid közös nyilatkozatot adta ki a zsidó és a muszlim közösséggel együtt:
„Vallási közösségek vezetőiként tiltakozásunkat fejezzük ki a vallási jelképek, szentségek és szent helyek meggyalázása, kigúnyolása ellen”.
Az aláírók között szerepel a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, az Egységes Magyar Izraelita Hitközség, a Magyarországi Muszlimok Egyháza is.
„A listán szereplő legtöbb egyházon legkevésbé sem csodálkozom, az EMIH-et kifejezetten hiányoltam volna, ha nem lett volna rajta, de szerencsére rajta van. A Mazsihisztől viszont ezt nem vártam, Heisler Andris” – kommentálja Szegő.